Home of MissPronouncer

A pronunciation guide for everything Wisconsin.
(And by the way, please slap anyone who says WESconsin!)

WISCONSIN FALL ELECTIONS -- NOVEMBER 6TH, 2012
For elections news, visit theWheelerReport and WisPolitics. Learn about candidates at WisconsinVote.org. The Government Accountability Board (GAB) has information on elections and what voters need to know at the polls. Also, check out the Broadcast News Resource Center for helpful info. The page you're looking at now provides audio for hearing how to pronounce names of the candidates.

All 99 state Assembly seats are up for grabs, as well as 16 seats in the state Senate. There are races in all of Wisconsin's U.S. House districts, and the U.S. Senate seat being vacated by Herb Kohl is also be on the ballot.

KEY: D=Democrat, R=Republican, i=independent, L=Libertarian, G=Green (Election Day 11/06/12)
U.S. Senate

Herb Kohl (D-Retiring)
Nimrod Y. U. Allen III (i)
Tammy Baldwin (D)
Joseph Kexel (L)
Tommy Thompson (R)

U.S. House of Representatives

Congressional District 1
Keith Dreschler (L)
Paul Ryan (R-Incumbent)
Rob Zerban (D)

Congressional District 2
Tammy Baldwin (D-Incumbent) (Seeking U.S. Senate seat)
Chad Lee (R)
Mark Pocan (D)

Congressional District 3
Ray Boland (R)
Ron Kind (D-Incumbent)

Congressional District 4
Gwen Moore (D-Incumbent)
Robert R. Raymond (i)
Dan Sebring (R)

Congressional District 5
Dave Heaster (D)
Jim Sensenbrenner (R-Incumbent)

Congressional District 6
Joe Kallas (D)
Tom Petri (R-Incumbent)

Congressional District 7
Sean Duffy (R-Incumbent)
Pat Kreitlow (D)

Congressional District 8
Reid Ribble (R-Incumbent)
Jamie Wall (D)

Wisconsin State Senate

State Senate 02
Cowles, Robert (R-Incumbent)

State Senate 04
David D. King (i)
Lena Taylor (D-Incumbent)

State Senate 06
Nikiya Harris (D)
Spencer Coggs (D-Incumbent retiring)

State Senate 08
Alberta Darling (R-Incumbent)

State Senate 10
Sheila Harsdorf (R-Incumbent)
Daniel C. Olson (D)

State Senate 12
Paul O. Ehlers (L)
Susan Sommer (D)
Tom Tiffany (R)

State Senate 14
Luther S. Olsen (R-Incumbent)
Margarete Worthington (D)

State Senate 16
Mark Miller (D-Incumbent)

State Senate 18
Rick Gudex (R)
Jessica King (D)

State Senate 20
Glenn Grothman (R-Incumbent)
Tanya Lohr (D)

State Senate 22
Pam Stevens (R)
Robert Wirch (D-Incumbent)

State Senate 24
Julie Lassa (D-Incumbent)
Scott Kenneth Noble (R)

State Senate 26
Fred Risser (D-Incumbent)

State Senate 28
Mary Lazich (R-Incumbent)
Jim Ward (D)

State Senate 30
Dave Hansen (D-Incumbent)
John Macco (R)

State Senate 32
Bill Feehan (R)
Jennifer Shilling (D-Incumbent)

Wisconsin State Assembly

Assembly District 01
Bies, Garey (R-Incumbent)
Patrick Veeser (D)

Assembly District 02
Jacque, Andre (R-Incumbent)
Larry Pruess (D)

Assembly District 03
Kole Oswald (D)
Ott, Alvin (R-Incumbent)
Josh Young (i)

Assembly District 04
Michael Malcheski (D)
Weininger, Chad (R-Incumbent)

Assembly District05
Jeff McCabe (D)
Steineke, Jim (R-Incumbent)

Assembly District 06
John Powers (D)
Tauchen, Gary (R-Incumbent)

Assembly District 07
Krusick, Peggy (D-Lost her primary)
Daniel Riemer (D)

Assembly District 08
Zamarripa, Jocasta (D-Incumbent)

Assembly District 09
Zepnick, Josh (D-Incumbent)

Assembly District 10
Pasch, Sandy (D-Incumbent)

Assembly District 11
Mandela Barnes (D)
Fields, Jason (D-Lost his primary)

Assembly District 12
Kessler, Frederick (D-Incumbent)

Assembly District 13
Cullen, David (D-Resigned, won seat on Milwaukee County Board)
Rob Hutton (R)
John Pokrandt (D)

Assembly District 14
Kooyenga, Dale (R-Incumbent)
Chris Rockwood (D)

Assembly District 15
Cindy Moore (D)
Joe Sanfelippo (R)
Staskunas, Tony (D-Resigned)

Assembly District 16
Young, Leon (D-Incumbent)

Assembly District 17
Anthony Edwards (R)
La Tonya Johnson (D)
Toles, Barbara (D-Resigned)

Assembly District 18
Evan Goyke (D)
Grigsby, Tamara (D-Resigned)
Melba Morris-Page (L)

Assembly District 19
Richards, Jon (D-Incumbent)

Assembly District 20
Molly McGartland (R)
Sinicki, Christine (D-Incumbent)

Assembly District 21
Honadel, Mark (R-Incumbent)
William R. Kurtz (D)

Assembly District 22
Pridemore, Don (R-Incumbent)

Assembly District 23
Ott, Jim (R-Incumbent)
Chris Rogers (D)

Assembly District 24
Shan Haqqi (D)
Knodl, Dan (R-Incumbent)

Assembly District 25
Jim Brey (D)
Paul Tittl (R)
Ziegelbauer, Bob (D-Resigned, Serving as Manitowoc County Executive)

Assembly District 26
Michael Endsley (R-Incumbent)
Mike Helmke (D)

Assembly District 27
Steven H. Bauer (D)
Steve Kestell (R-Incumbent)

Assembly District 28
Adam T. Bever (D)
Erik Severson (R-Incumbent)

Assembly District 29
John Murtha (R-Incumbent)
Jim Swanson (D)

Assembly District 30
Dean Knudson (R-Incumbent)
Diane Odeen (D)

Assembly District 31
Amy Loudenbeck (R)
Ryan J. Schroeder (D)

Assembly District 32
Tyler August (R-Incumbent)
Kim M. Peterson (D)
David Stolow (L)

Assembly District 33
Steve Nass (R)
Terry Virgil (L)
Scott Allan Woods (D)

Assembly District 34
Todd Albano (i)
Kevin M. Fitzpatrick (i)
Rob Swearingen (R)
Merlin Van Buren (D)

Assembly District 35
Mary Czaja (R)
Kevin Koth (D)
Patrick K. Tjugum (i)

Assembly District 36
Dorothy Kegley (D)
Jeffrey L. Mursau (R-Incumbent)

Assembly District 37
Mary I. Arnold (D)
John Jagler (R)

Assembly District 38
Joel Kleefisch (R-Incumbent)
Scott Michalak (D)
LeRoy L. Watson (L)

Assembly District 39
Mark L. Born (R)
Jim Grigg (D)

Assembly District 40
Kevin Peterson (R-Incumbent)

Assembly District 41
Joan Ballweg (R-Incumbent)
Melissa Sorenson (D)

Assembly District 42
Paula Cooper (D)
Keith Ripp (R)

Assembly District 43
Andy Jorgensen (D)
Evan Wynn (R-Incumbent)

Assembly District 44
Joe Knilans (R-Incumbent)
Debra Kolste (D)

Assembly District 45
Janis Ringhand (D)
Beth Schmidt (R)

Assembly District 46
Gary Hebl (D)
Trish Schaefer (R)

Assembly District 47
Sandy Bakk (R)
Robb Kahl (D)

Assembly District 48
Terry R. Gray (L)
Melissa Agard Sargent (D)

Assembly District 49
Carol Beals (D)
Travis Tranel (R-Incumbent)

Assembly District 50
Ed Brooks (R-Incumbent)
Ben Olson III (L)
Sarah Ann Shanahan (D)

Assembly District 51
Howard Marklein (R-Incumbent)
Maureen May-Grimm (D)

Assembly District 52
Paul G. Czisny (D)
Jeremy Thiesfeldt (R-Incumbent)

Assembly District 53
Ryan Flejter (D)
Michael Schraa (R)

Assembly District 54
Paul J. Esslinger (R)
Gordon Hintz (D-Incumbent)

Assembly District 55
Jim Crail (D)
Dean R. Kaufert (R)
Rich Martin (L)

Assembly District 56
Dave Murphy (R)
Richard B. Schoenbohm (D)

Assembly District 57
Penny Bernard Schaber (D-Incumbent)

Assembly District 58
Pat Strachota (R-Incumbent)

Assembly District 59
Daniel R. LeMahieu (R-Incumbent)

Assembly District 60
Perry Duman (D)
Duey Stroebel (R-Incumbent)

Assembly District 61
Samantha Kerkman (R)
John P. Steinbrink (D)

Assembly District 62
Melissa Lemke (D)
Tom weatherston (R)

Assembly District 63
Kelley Albrecht (D)
Robin Vos (R-Incumbent)

Assembly District 64
Peter W. Barca (D-Incumbent)

Assembly District 65
Tod Ohnstad (D)

Assembly District 66
Cory Mason (D)

Assembly District 67
Deb Bieging (D)
Tom Larson (R-Incumbent)

Assembly District 68
Kathy Bernier (R-Incumbent)
Judy Smriga (D)

Assembly District 69
Paul Knoff (D)
Scott Suder (R-Incumbent)

Assembly District 70
Nancy L. VanderMeer (R)
Amy Sue Vruwink (D-Incumbent)

Assembly District 71
Katrina Shankland (D)
Patrick Testin (R)

Assembly District 72
Scott Krug (R-Incumbent)
Justin D. Pluess (D)

Assembly District 73
Nick Milroy (D-Incumbent)

Assembly District 74
Janet Bewley (D-Incumbent)
John Sendra (R)

Assembly District 75
Roger Rivard (R-Incumbent)
Stephen Smith (D)

Assembly District 76
Chris Taylor (D)

Assembly District 77
Terese Berceau (D)

Assembly District 78
Jonathan Dedering (G)
Brett Hulsey (D)

Assembly District 79
Dianne Hesselbein (D)

Assembly District 80
Tom Lamberson (R)
Sondy Pope-Roberts (D)

Assembly District 81
Fred Clark (D)
Scott Frostman (R)

Assembly District 82
Jeff Stone (R-Incumbent)
Kathleen Wied-Vincent (D)

Assembly District 83
James Brownlow (D)
Dave Craig (R-Incumbent)

Assembly District 84
Mike Kuglitsch (R-Incumbent)
Jesse J. Roelke (D)

Assembly District 85
Jim Maas (L)
Patrick Snyder (R)
Mandy Wright (D)

Assembly District 86
Dennis Halkoski (D)
John Spiros (R)

Assembly District 87
Elizabeth Riley (D)
Mary Williams (R-Incumbent)

Assembly District 88
Ward Bacon (D)
John Klenke (R-Incumbent)

Assembly District 89
John Nygren (R-Incumbent)
Joe Reinhard (D)

Assembly District 90
Eric Genrich (D)
David Vanderleest (R)

Assembly District 91
Dana Wachs (D)

Assembly District 92
Chris Danou (D)

Assembly District 93
Warren Petryk (R-Incumbent)
Jeff Smith (D)

Assembly District 94
Steve Doyle (D-Incumbent)
Bruce Evers (R)

Assembly District 95
Jill Billings (D-Incumbent)

Assembly District 96
Lee A. Nerison (R-Incumbent)
Tom J. Johnson (D)

Assembly District 97
Bill Kramer (R-Incumbent)
Marga Krumins (D)

Assembly District 98
Paul Farrow (R-Incumbent)
Eric Prudent (D)

Assembly District 99
Thomas D. Hibbard (D)
Chris Kapanga (R)


Copyright © 2012. MissPronouncer.com All Rights Reserved.